Wydawca treści
Łowiectwo
Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka znajduje się 7 obwodów łowieckich, w których gospodarkę łowiecką prowadzi 6 kół łowieckich.
Szacuje się, że na terenie nadleśnictwa bytuje ok. 1600 jeleni, 130 danieli, 1300 saren i 150 dzików (dane z inwentaryzacji wg stanu na dzień 10.03.2024 r.)
Oprócz zwierzyny grubej na terenie naszego nadleśnictwa licznie występują lisy, zające, bażanty, borsuki, kuny i pozostała zwierzyna drobna.
Nadleśnictwo nie prowadzi własnej gospodarki łowieckiej, ale sprawuje nadzór nad działalnością kół łowieckich, dzierżawiących jego grunty.
Do zadań nadleśnictwa w ramach gospodarki łowieckiej należy współpraca z kołami łowieckimi, w szczególności:
• udział w sporządzeniu inwentaryzacji zwierzyny łownej,
• zatwierdzanie Rocznych Planów Łowieckich oraz kontrola ich realizacji,
• nadzór nad prowadzeniem racjonalnej gospodarki łowieckiej.
Gospodarowanie populacjami zwierzyny oparte jest na Wieloletnim Łowieckim Planie Hodowlanym. Do najważniejszych zadań z zakresu gospodarki łowieckiej, mających na celu prawidłowe zagospodarowanie łowisk oraz ograniczenie szkód powodowanych przez zwierzynę należy:
• przystosowanie liczebności zwierzyny do poziomu optymalnego ustalonego w wieloletnim planem hodowlanym,
• regulacja struktury płci w obrębie populacji,
• poprawa warunków bytowania zwierzyny.
Elementem gospodarki łowieckiej są odstrzały zwierzyny. Odbywają się one zgodnie z polskim i unijnym prawem, określającym m.in. okresy, w których można na konkretne zwierzęta polować. Odstrzał ma na celu utrzymanie optymalnych liczebności zwierzyny- bezpiecznych zarówno dla samej populacji, jak i środowiska.
Oprócz gatunków łownych na terenie Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka można spotkać wiele gatunków chronionych. Jednym z nich, którego coraz częściej spotykamy w lesie, jest wilk szary.
Przeczytaj więcej o łowiectwie: